Çalışma (The Work) kendi içinize bakmanız ve şimdiye kadar beklediğiniz doğruyu ve bilgeliği bulmak için bir davettir.  Bu sizin stresli ve hayat kısıtlayan düşüncelerinizi ve inançlarınızı şefkat ile karşılamanız ve daha olasılıklara ve barışa açılmanız için bir fırsattır. Bu basit soruları kendinizin samimi cevaplarınızla karşıladığınız zaman, sonuç çok derin ve yaşam değiştirici olabilir.

Çalışma önemli iki bölümden oluşur.


1. Adım : Stresli düşünce ve / veya inançları belirleme

Acılara neden ve / veya sınırlayan düşünce ve inançları belirleme. Bunun için “Komşunu Yargıla” Çalışma formunu, Evrensel İnanç Listesini, odaklanmış bir soru kullanabilirim (ben neden korkuyorum,  ne için öfkeli, üzgün veya endişeliyim? Başkalarına ne tavsiyelerim var) veya sükûnet içinde stresli bir anda ne düşündüğünü fark ediniz.

Bulduğunuz düşüncelerinizi kısa ve basit cümleler ile yazınız. Ruhsal ya da akılcı olmayın, bu sizin kendi stresli düşüncelerinizi ham haliyle karşılamak için bir fırsattır. Üzgün bir çocuğun olduğu gibi yazın: “Paraya ihtiyacım var”, “ben…. İstiyorum “; “O beni sevmiyor” “Onların… Yapması gerekir”

Kâğıt üzerinde zihin.

Düşüncelerinizi size geldikleri gibi yazmak ve sonra bu düşünce ve inançlarınızla ile ilgili sorulara cevap verirken yazdığınız andaki gibi olmak çok önemlidir.

2. Adım : Soruları Cevaplama

Çalışma bir meditasyondur. Bu farkındalık, barış ve anlayış ile ilgilidir. Bu pozitif olmak ‘fikrini değiştirmek için veya’ anlamaya ‘çalışan veya ilgili değildir. Her soruya cevap verirken, zaman ayırın, derin düşünün ve kendi dürüst cevaplarınızın soruları karşılamak için ortaya çıkmasını sağlayın. Bu düşünce dünyasını keşfetmek olarak kendinizi ne olursa olsun gözlemler için kullanılabilir olması için izin verin, hisler, görüntüler ve anlayışlar ortaya çıkmaktadır. Eğer fark ederseniz kendinize gerekçe ve savunma taşınıyor –  durun ve yavaşça geri sorulara taşıyın. Eğer dürüstçe sorulara cevap verirseniz Çalışma çalışır. Bu hakkında doğru ya da yanlış değil, kendi özgürlüğünü açıkça gerçeğe bakmak için bir fırsattır.

Bir Uygulayıcı (Facilitator) ile veya kendi kendinize Çalışma’yı yapmak.

Soruları yanıtlamak süreci, size soruları soracak, sizin odaklanmanızı destekleyecek ve cevaplarınızı dinleyecek bir Uygulayıcı ile yapılabilir. Çalışma aynı zamanda “her-seferinde -bir inanç”  çalışma formunu bir rehber olarak kullanarak kendi ortamınızda gerçekleştirilene bilinir. Eğer kendi kendinize uyguladığınızda bu 4 soru ve tersine çevirmeler için cevap yazmak çok önemlidir. Bu soruşturmayı odaklanmış tutmanıza yardımcı olur ve zihninize anlayış ve öğrenmenin daha muhtemel olduğu bir mesafeden kendisini deneyimlemesine fırsat verir.

Çalışma'yı Yapmak:

Her seferde bir inanç

Çalışma’yı uygulamak için Stresli düşünce ve inançlarınızın olduğu listeden veya da JYN sayfasından (stresli düşünce veya inançlarınızdan) birini seçin.

Bir seferde tek inanç ile çalışmak ve aynı inancı 4 soru ve tersine çevirmeler aracılığıyla (sorgulama süreci)  sonuna kadar götürmek çok önemlidir.

Dört Soru:

1. Bu doğru mu?

Basit bir evet ya da hayır cevabı için davet edilir. Her iki cevap da uygundur. ‘Doğru’ cevap yoktur.

Kendinizi açıklamak veya haklı çıkarmak,  savunmak gibi bir eğiliminiz varsa dikkat edin. Basit bir evet ya da hayır yeterli olmasına izin verin.
Eğer ‘hayır’ cevabını verirseniz – # 3. soruya doğrudan gidebilirsiniz.

2. Bunun kesinlikle doğru olduğunu bilebilir misiniz?

Yine sadece bir “evet” veya “hayır” cevabı yeterlidir.  Her iki cevap da olur ve bunu gerçekten irdelemek için sizi zaman almaya davet ediyoruz. Kesinlikle ne olduğunu biliyor musunuz? İhtiyaç duyulan veya en iyisi nedir? Geleceği veya başka bir kişinin zihnini bilebilir misiniz?

3. Bu düşünceye inandığınız zaman nasıl tepki veriyorsunuz, ne oluyor?

Acele etmeyin ve bu düşünceye inandığınız zaman vücudunuzda neler hissettiğinizi, nasıl hareket ettiğinizi ve hayatınızı nasıl yaşadığınızı düşünün. Gözlerinizi kapatın ve zihninizi geçmiş ve / veya geleceğe yolculuk nereye gittiğini izleyebilirsiniz. Ne görüntüler geldiğine dikkat edin. Bu düşünce inandığınız / tutunduğunuz zaman ne elde ettiğinizi kendinize sorun ve cevaplarınız ortaya çıkması için kendinize izin verin. (Sorgulamanızı destekleyecek daha ayrıntılı alt-sorular için “Uygulayıcı Kılavuzu’na” veya “Her-Seferinde- tek-İnanç” Çalışma formuna bakınız.)

4. Bu düşünce olmasaydı kim olurdunuz?

Gözlerinizi kapatın ve bir an için bu düşünceye sahip olmasaydınız neler hissedebileceğinizi deneyimleyin. Hikâyeniz olmadan baktığınızda, o kişi, diğer insanlar ve/yâda durumlar hakkında nelerin farkına varıyorsunuz? Acele etmeyin ve kendinize hissetmek ve farkına varmanız için izin verin.

Tersine Çevirmeler

Tersine çevirmeler stresli düşüncelerimize ve inançlarımıza bağlandığımız zamanlarda doğru olduğuna inandığımız şeyler için diğer bakış açılarını dikkate almamız için bir fırsattır. Sızın orijinal düşünceniz tersine çevirmek için bir sürü olasılık vardır ve her biri size hiç belki de dikkate almadığınız veya hiç farkına varmadığınız bir iç görüş ve anlayışı getirebilir.
Her tersine çevirme için – en az 3 özgün ve samimi örnek bulun.

Tersine çevirmeler orijinal düşünce kadar veya daha fazla doğru olabilir.

Bu kalbinizi ve zihninizi başka nelerin mümkün olabileceğine açmak ve bununla birlikte gelen barış ve özgürlüğü bulmak için bir fırsattır. Kendinize her tersine çevirme ve örnek bulmak için zaman tanıyın. Tersine çevirmeler şaşırtıcı ve alçak gönül eştirici olabilir.

Tersine çevirmeler suçlama hakkında değildir – onlar, kendinize sevecen olduğunuz ve onları içinize aldığınız zaman kendinizi ve başkalarına anlayış için güçlü bir pencere sunar ve bir düşünceye, İnanç’a veya korkuya takıldığınızda mevcut olmayan zihin dengenizi deneyimlemenize izin verir. Tersine çevirmeleri düşüncenizi 4 soruya tabi tuttuktan sonra yapmak önemlidir. Sorgulama öncesinde direk olarak tersine çevirmeleri yapmak sert veya ret etmek gibi hisselide bilinir ki buda Çalışma’nın amacı değildir.

Düşünceyi Tersine Çevirmek.

Düşünceyi çalıştığınız cümlenin elverdiği değişik birçok şekilde tersine çevirin.
Her tersine çevirim için, bunun orijinal düşünce veya ondanda fazla doğru olduğunu gösterecek dair en az 3 özgün ve samimi örnek bulabilirsiniz.

Özgün düşüncede kullanılan ifadeleri kullanın.
(Yani Ahmet beni dinlemiyor.)

Düşünceyi tam tersine çevirin.
(Yani Ahmet beni dinliyor)

Örnek: Dün Ona bir soru sordum ve o yanıtladı. Ben çöpü alması ona rica ettim ve o yaptı.

Düşünceyi diğerine tersine çevirmek

(Yani ben Ahmet’i dinlemiyorum)
Örnekler: O sesi kısmak için bana rica etti ve ben yapmadım. Zamanında olmamı istedi ve ben olmadım. O geçirdiği gün hakkında bana konuşuyordu ve ben akşam yemeğini düşünüyordum.

Düşünce’yi kendi etrafında tersine çevirin.

(Yani Ben kendimi dinlemiyorum.)
Örnekler: Ben daha fazla uyku istiyorum ve geç saatlere kadar uyumuyorum. Daha fazla para kazanmam gerektiğini söylüyorum ve sonrada pahalı kahveler satın alıyorum.
“Düşüncem”i kullanarak tersine çevirme.

Eğer bir nesne veya vücudunuzun etrafında Çalışma yaptığınız zaman – bazen “Benim düşünce” etrafında tersine çevirme yapıp ne bulduğunuzu görebilirsiniz. Örneğin, “. – Para stresli” “Düşüncelerim – özellikle Para ile ilgili olanları – stresli” diye tersine çevirebilirsiniz.

Sessizlik

Eğer sorgulamayı tamamladığınızda (ve Çalışmayı beraber yaptığınız kişide) kendinize sessizliğin hediyesini verin. Çalışma Soruları yanıtlamayı tamamladıktan sonra içinizde çalışmaya devam eder ve sonradan yapılan analiz veya tavsiyelerde deneyimizin gücünü azaltır.
Örnek Sorgulama

Aşağıda yazılı Çalışma için bir örnektir. Bazen bana bağıran ve bana yakın birisi için yaptığım gerçek bir örnektir. Çalışma’yı uygulayan her kişi için – cevaplar kişisel ve kendinize aittir ve sizin kendi farkındalığınızın oluşmasını ve öğrenmenizi sağlayacaktır. Burada benim yaptığım bu sorgulamayı takip ederken sizleri kendi hayatlarınızdan size bağırmamasının gerekli olduğunu düşündüğünüz birisini düşünmeye davet ediyorum.

İnanç: Bana bağırmamalı

1. Bu doğru mu? Evet

2. Bunun kesinlikle doğru olduğunu biliyor muyum? Hayır
(Zihnim “Hayır” cevabını o anda bu yakınımın içinde neler olduğunu veya o anda benim için en iyisinin ne olduğunu bilemeyeceğimi farkına vararak buldum).
3. Ben bu düşünceye inandığımız zaman nasıl tepki veriyorum, ne oluyor?
Vücudum sıkışıyor. Yüzüm kızarıyor. Kalbim çarpıyor.  Kızıyorum ve şok oluyorum. Boğazım kapanıyor. Yüzüm büzüşüyor. Yakınımı küçümseme ile karşılıyorum. Onu dinlemiyorum. Ondan uzaklaşıyorum – Bedenimle ve ifademle onu dinlemediğimi gösteriyorum. Ona “bana bağırma” diye bağırıyorum! Aklım okulda olduğum zamanlar bana bir öğretmenin bana nasıl bağırdığına gidiyor ve korkmuş ve utanmış halim aklıma geliyor. Onun bana sadece bağırdığı imgeleri görüyorum. Diğer insanların bize baktığını ve yanlış bir şeyler yaptığımı görüyorum. Panikliyorum.

Kendimi bir kurban gibi muamele ediyorum.  Kendimi zayıf buluyor ve sonra ona karşı gelmediğim için kendime kızıyorum. Onu tedirgin ettiğim için kendimi suçluyorum.

Bu düşünceye takıldığım zaman neler elde ediyorum.  Onun söylediklerini dinlemek ve gerçekten onun söylediklerini içime almıyorum. Bu konuda haklı oluyorum ve onu yanlış yapmıyorum. Kontrolü bir anlamda elimde tutuyorum. Eğer bu düşünceye inanmazsam onun sürekli olarak bana bağıracağını düşünüyorum. Aksi takdirde bağırmanın kabul edilir bir durum olacağını ve herkesin bana bağırabileceğini düşünüyorum. Bu düşünceye bağlandığım zaman, yakınımı dinleyemiyorum. Ona kendimi yakın hissedemiyorum. Onun gözlerine bakmıyorum. Anda kalamıyor, onun ne demek istediğini içime alamıyorum. Huzur içinde olamıyorum.
4. “Bana bağırmamalı.”  Düşüncesine olmasaydı kim olurdum?
Vücudum daha sakin ve rahat olurdu. Daha meraklı olurdum. Onun yüzüne bakar ve onun kızgın olduğunu ve gözlerinden onun masumiyetini görebilirdim. Onu umursadığımı hissedebilirdim.  Daha sakin olur ve onun ne söylediğini işitiyorum. Ona açık bir cevap vermediğim zamanlar benden nefret ettiğini işitirdim ve bunu nerede yaptığımı bulabilirdim Ona karsı bağırmadan düşünebilir ve konuşabilirdim.

Tersine Çevirmeler

Bana bağırmamalı.

Tersine: Bana bağırmalı.
Örnekler:
• O bunu bana birçok kez ve ben hala bunu yapıyorum. Bunu duymadım çünkü o başka bir şey deniyor.

• Onun kızgın olduğunu ve sonraki adımda ne yapacağını bilmesi için net bir cevap istemini anlayabiliyorum ve ben bunu ona vermiyorum.  O zaman onun öfkeli olacağını bulabiliyorum. Şimdi onun hakkı için dürüst

• Çünkü bu onun için bu anda dürüst bir istek. Benim zihnimde bu onu ezmekten veya onunla hiç iletişim içinde olmamaktan daha iyidir.

Diğerine: Ona bağırmamalıyım.
Örnekler:
•  Ben de ona bağırıyorum ve buda çatışmayı çözmüyor.

•  Ona bağırdıktan sonra kendimi berbat hissediyorum.
• Ona bağırdığım zaman benden uzaklaşıyor ve sonra onunla iletişim kuramıyorum. Onu seviyorum ve ona bağırdığım zamanlar onun ne kadar stres içine girdiğini görebiliyorum.

Kendime: Kendime bağırmamalıyım.
Örnekler:
• Bana bağırdığı zaman ben kendime bağırıyorum (onu kızdırdığım için kendimi suçluyorum) ve daha sonra açık düşünemiyorum ve onun açıkça ne söylediğini işitemiyorum.

• Kendime daha fazla hızlı düşünemediğim için bağırıyorum ve bu durumu daha da kötü yapıyor.
• Ona bağırdığım için kendime bağırıyor ve sonrada kendimi çok daha öfkeli ve sinirli hissediyorum ve onunla bir iletişim kuramıyorum ve onu işitemiyorum.