ÇEKİRDEK İNANÇLAR

“Ben bir hatayım”, “işe yaramazım”, “bir şeyi de doğru yapamıyorum”, “olmuyor”, “yeterince iyi değilim”, “değersizim”, “diğerleri kadar iyi değilim”, “işe yaramazım”, “başarısızım ben”, “ben bir hiçim”, “sevilmeye değer biri değilim”, “özel biri değilim”, “kimse beni umursamıyor”, “yeterince ilgi çekici değilim”, “hep yanlış yapıyorum”, “anlayamıyorum”, “yanlış yerdeyim ben“, “güvende değilim”, “çaresizim”, “korkuyorum”, “dünya tehlikelerle dolu”, “ait olamıyorum”, “istemiyorlar beni”, “hiç kimseyim”, “önemsizim ben”, “her şey benim kabahatim”, “mükemmel değilim”, “aptalım”, “suçluyum”, “kötüyüm”, “ben deliyim?” “zihinsel bir problemim var”, “kontrolden çıkmışım”, “bir başarısızlık abidesiyim”, “sevilmeyi hak etmiyorum”, “ters bir şeyler var bende”, “başaramayacağım”, “bunu beceremem”, “mağdurum”, “küçük ve önemsizim”, “çaresizim”, “hiç gücüm yok”, “ben her zaman ikinci sıradayım”, “kendim için kendi ayaklarım üzerinde duramıyorum”, “hayır demekten acizim.”

Olumsuz çekirdek inançlar kendimizle ilgili düşünce ve duygularımızı etkileyen inanışlarımızdır. Kendimize, başka insanlara, dünyaya ve geleceğe dair uzun soluklu ve uzunca bir zamandır varlıklarını sürdürmekte olan inanışlardır bunlar. Kişisel inanç mekanizmalarımız çocukluk dönemlerinde ve hayatımız boyunca başımızdan gelip geçen önemli olaylar sırasında şekillenir. Önemli olan, hayatımızın her alanının doğduğumuz andan itibaren işe koyulan bu inanışlar doğrultusunda şekillendiğidir. Bizim için iyi mi kötü mü olduğuna bakmadan hayatımıza işte bu inançlar doğrultusunda yön veririz.

Eğer ki:

  • Olumsuz temel inançlarınızı bulup ortaya çıkartmak ve bunlar içinden başınıza sorun açanları tespit etmek istiyorsanız.
  • Bu inançlarınızı dört temel soru ışığında ele alıp olumluya çevirmek istiyorsanız.
  • Bu hislerden kendi kendinize kurtulmak istiyorsanız.

Çalışma ile olumsuz düşünceler hayatımızı ve bizleri nasıl ele geçiriyormuş keşfedin.

Yıllardır hem kendiniz hem de başkalarıyla ilgili olarak sarılmış olduğunuz inançlarınız doğru mu yanlış mı gelin birlikte bulalım. Gelin ve görün bu inanışlara sıkı sıkıya sarılmamış olsaydınız nasıl bir insan olurdunuz?

Byron Katie’nin Çalışma'sıyla çekirdek inançlarımızı tespit ederek onları anlamaya çalışacağız. -"İhtiyacım olanı elde edebilmek için savaşmam gerek.”

KATILIM İÇİN LÜTFEN FORMU DOLDURUNUZ.